Коломия в друкованому слові

Коломия в друкованому словіЗагалом про Коломию пишуть з 1241 року. Першою фундаментальною працею про наше місто був історичний нарис „Коломия" невідомого автора, вміщений у першій коломийській газеті „ГолосЪ Народний" (1865–1867). Він охоплює низку важливих моментів: походження назви міста, його географічне розташування, перші історичні згадки. Автор звертає особливу увагу на церковне життя і навіть малює перспективу міста над Прутом. Одинадцять років потому вийшла польськомовна книжка

1

 

„Історичний нарис про місто Коломия" професора коломийської гімназії Леопольда Вайґеля, яка і досі залишається раритетною. І хоч автор дивився на минуле Коломиї польськими очима, це не применшує його внесок у історичну розвідку про наше місто.
Від 1991 року відкрилася нова сторінка у друкованому коломиєзнавстві, з'явилося чимало видань про древнє галицьке місто. Серед них дослідження Миколи Савчука, Миколи Васильчука, Володимира Грабовецького, Степана Андріїшина, Івана Монолатія та інших.
Велику увагу історико-культурним розвідкам про Коломию приділяє Валерій Ковтун, директор Коломийського педагогічного коледжу. Так, 2007 року пан Валерій став засновником серії „Коломийська бібліотека". Адже відомо, що Коломия має давні традиції видання книжкових серій, званих бібліотеками.
„Коломийська бібліотека" – це науково-популярні й художні книжки давніх і нинішніх авторів про Коломию, про різні її епохи. Це переклади, які тривалий час залишалися невідомими; це щоденники і передруки, які розсипані по давніх часописах та збірниках і нарешті зібрані докупи; це розповіді про тих, хто жив у сірих каменицях і ходив міською бруківкою сто чи двісті літ тому. Валерій Іванович зазначає: «Мені як автору ідеї важливо піднести культурологічний рівень Коломиї на вищий щабель, не відставати у цій справі від інших галицьких міст, повернути коломиянам дух рідного міста, заохотити їх жити не лише прагматичним життям, але й берегти у своїх серцях іскри романтики та ідеалізму».
На сьогоднішній день уже вийшло десять випусків „Коломийської бібліотеки". Презентація десятого випуску під назвою „Недавні історії давнього міста" відбудеться на початку вересня. Його автором є Василь Нагірний, відомий журналіст та краєзнавець, який створив низку документальних програм краєзнавчого характеру, у яких висвітлив життя, побут, звичаї, культуру, вірування краян. Пан Валерій задоволений цією плідною співпрацею і впевнений у тому, що це вагомий внесок у відновлення історичної пам'яті про наше місто.
Пан Валерій бажає, щоб книжки з „Коломийської бібліотеки" були у кожній оселі та у кожній книжковій шафі тих, хто народився, навчався чи мешкав у місті над Прутом. Автор серії каже, що намагатиметься не розчарувати своїх читачів, а читачі, сподівається, з нетерпінням чекатимуть на нові видання „Коломийської бібліотеки".
Та на досягнутому Валерій Ковтун не зупиняється. Зараз він працює над новими краєзнавчими проектами, частина яких уже втілилися у реальність: „Коломия у світі мистецтва" та „Коломия у листівках минулих літ". У першому проекті представлено художників усіх часів, творчість яких пов'язана з Коломиєю. Другий проект містить цікаві кольорові листівки з куточками Коломиї. Багато листівок дають можливість побачити пам'ятки архітектури, котрі не збереглися до наших днів, підтвердити деякі історичні події, відновити яскраві сторінки історії нашого міста.
З нагоди 770 річниці з дня писемної згадки про Коломию пан Валерій підготував приємний сюрприз вісьмом міським бібліотекам та Центральній районній бібліотеці: подарує по три примірники кожної серії. Таким чином, коломияни детальніше зможуть ознайомитися з історією нашого міста.
Однак Коломия – це не тільки історія. Сьогодні тут вирує сучасне бурхливе життя, наповнене величними храмами, строкатими вітринами крамниць та гамірливими кав'ярнями. Тепер, як і сотні років тому, місто приваблює до себе гостей, які прибувають сюди звідусіль, щоб насолодитися перлинами народного мистецтва, зануритися в історію та, пройшовшись вулицями міста, ввібрати у себе неповторний коломийський дух.
Ольга Полюк

Write a comment

Comments: 0