Міст з минулого

Міст з минулого

міст коломия

Найбільшою втіхою для нашого моста , який називають вербіжзьким , були дні базаруваннчя . Ще до сходу сонця його старечими дошками снували з підгірських сіл наповнені фіри з крамом і різною живністью . Ось одна з них везе свіже сіно . Якись газда веде позаду корівчину , котра без остраху пощипує дармове сінце . Не встигає худобина вийти , як одразу біля воза виринає зграйка чиганчат . Вмить в одного з них спалахує іскра і блискавично перетворюється на вогонь



- Вуйку , ваше сіно горит ! - кричить старший циганчук .

- Йой , гвалт , ратуйте , хто може ! - добродушний гуцул б"є сардаком по полум"ї , ще більше роздмухуючи його . Проте серед метушливої підступної братії з"являється заздалегіть приготований цебер води . Вже за хвилину фірман щедро розраховується ще не заробленим грошем за врятовану отаву . - Агій , ще трохи , й міг згоріти цілий міст .-

На його другому боці сидить бородати лірник - жебрак і крутить свою невибагливу мелодію , схожу на дзичання розтривоженого вулика . Поговорюють , що ці сліпі музики навіть уміють воржити . А ось і дівчина , у якої не все гаразд з кавалерами , тицяє у руки дідові купюру і шепоче на вухо - Приговоріт мені аби я швидко віддаласі . - Лірник раптово перериває свуою думу і махнувши чубом , голосно бубонить беззубим ротом , - Абис-сі віддала , віддала- .

- Та потихи - оглядаючись всеобіч , сичить розчервоніла дівка .

- Віддайсі , потихо , потихо - приспівує далі старець . Останніх слів уже не розчути - поруч прогуркотів паротяг .

Пополудні втомлені базаруванням селяни неквапливо вертають до своїх осель . А на розі з генделика " Мурованці " ще довго лунають пісні й веселі оповідки про коломийське ярмаркування .

Та якось настали для моста моторошні дні . Це військові у чорних одностроях з собаками женуть людей з Яблунова , Печеніжина , Косова , як ото нещодавно гнали худобу . Розмірений ритм безтурботних днів змінився на суцільну поволоку , зіткану з плачу і прокльонів .Так було аж до того часу , коли ціж військові не покидали спішно місто , а повітря наповнювалося густим запахом пороху . Це на тлі місячної ночі довгою тінью проповзли два зігутих силуети , розмовляючи на мості незрозумілою мадярською мовою . Один з них підважив дошку й заклав пекельний механізм з годинником . . Тільки - но ці двоє розчинилися в темряві , як від вибуху шубовснула в воду опора , а на сусідній вілиці завалилося кілька комінків на хатах .

Давній міст доживав останні дні . Червонозоряні солдати привезли ешелоном з далекої Німеччини новий трофейний металевий міст . Від дерев"яного зосталися хіба що обрізані дубові пні , які й нині беззубо , мовтой лірник , стирчать собі над водою .

міст Коломия

- Від Радянського інформбюро : 26 березня 1944 року війська 2-го Українського фронту вийшли до державного кордону СРСР на ріці Прут - . Наступного дня почався наступ радянського війська за межею Радянського Союзу .

Автор - В . Нагірний 

Write a comment

Comments: 0