НКВД проти УПА

НКВД ПРОТИ УПА

"Тож не страшні нам вороги одверті,
А ті, що з рідним словом на устах,
Ідуть до нас, щоб душу нам роздерти.
І сіють терни розбрату в душах".

Юрій Клен: "Прокляті роки"



В журналі "East European Politics and Societies, vol. II, no. 1, Winter 1997" появилася дуже цікава стаття Дж. Бурдса: "Agentura: Soviet informants Networks & Ukrainian Underground in Galicia, 1944-48". Автор підібрав дуже вдачне мотто, що зразу ж визначує зміст статті: Мова йде про диявольські методи НКВД спрямовані на знищення УПА. Коломийську реґіональну квартиру Служби Безпеки УПА, 29 жовтня 1945 року знищив загін НКВД, вбиваючи при тому старшину контррозвідки Ярослава енкаведистам попав у руки цікавий 20-сторінковий документ "НКВД-НКҐБ Аґентура в практиці", що ним послуговувалася Служба Безпеки в боротьбі з більшовицькими шпигунами. На основі цього документу, як також архівних матеріалів Москви, Києва та Львова, авторові вдалося описати вірно цю диявольську боротьбу проти УПА. Але як заявляє автор цієї статті "Найстрашнішими документами, що свідчать про операції радянської спецгрупи, являються матеріали забрані від трупів українських революціонерів". Дуже багато допомогли авторові матеріали "Української Архівної Колекції" Торонтського Університету.

Як каже автор: "Радянська війна спрямована на пацифікацію Західньої України, велася на таку скалю, що її не можуть собі уявити навіть і її учасники, і що її, евентуально, виграла радянська сила, не на полі битви, але завдяки спритної шпигунської аґентури".

Новий прихід радянської влади українське підпілля привітало "підземною боротьбою" із бункрів. В самій тільки Галичині совєти знищили 28.969 бункрів.

Повелася також успішна пропаґанда УПА проти мобілізації в Червону армію. Розуміється, що МВД відповіло жорстокою акцією. В часі 28 місяців (1944-1946) ворог провів 87.751 різних операцій вбиваючи при тому 110.825 "націоналістичних бандитів". Під арештом опинилися 250.767 осіб.

Щоб мати будь-яку надію на виграну війну, ОУН тішило себе й населення Західної України сподіваною війною Америки протії Росії. Також, рішено перейти від відкритої війни протії совєтів до підпільної. Більші відділи УПА поділено на малі групи з трьох-чотирьох бійців. Але населення Галичини, застрашене перемогою Червоної Армії над Німеччиною, а також, будучи змученим довгою війною, почало сумніватися в успіхи ОУН-УПА. Один провідник із районної сітки рапортував: "Населення дивиться на нас (українське підпілля) якби ми були засуджені на смерть. Вони симпатизують із нами, але не вірять в наш успіх, і не хочуть більше з нами в'язатися".

Почалася дезерція із підпілля, на яку воно відповіло жорстокими протидіями. Особливі жорстокі міри були спрямовані проти місцевих сексотів. Київський історик вважає, шо "українське підпілля провело 14.500 різних терористичних акцій, спрямованих проти радянців і їхніх коляборантів, знищило більше як 30.000 комуністів і їхніх поплентачів до кінця 1945 року". Дуже вдалою виявилася інфільтрація українського підпілля у ряди репресивних радянських відділів, при чому вбито 11.725 совєтських старшин, чи аґентів.

Щоби успішно протидіяти акціям українського підпілля совєти почали вербувати у свою розвідку малолітніх дітей і поляків. Але насильне виселення поляків у 1944 р. перешкаджало у великій мірі совєтам проникнути в українське село. Але кінець-кінців, на думку автора: "Аґентура - підпільна війна совєтських служб безпеки ... знищити українське підпілля з середини - була вирішальною в боротьбі з українським підпіллям... Лазар Каганович наглядав над організацією совєтської тактики для знищення опозиції у Західній Україні".

Розуміється, що совєтська аґентура народилася багато раніше від боротьби з УПА. Вже у вересні 1940 року до студентської бурси в Бродах, для прикладу, прийшло двоє радянських студентів. Один з них Корнієнко, ще першого дня дав нам місцевим знати, що його колеґа є стукачем. Чи не з його заслуг арештовано в зимі 1941 року Петра Якимчука, знаного у Бродах підпільника?

Читаючи цю статтю пригадуються мені палкі дебати брідської молоді про боротьбу в лісі. Пригадуються мені також слова д-ра Вассияна: "Хто може виграти безнадійну війну?"

Цю статтю повинні прочитати всі, хто цікавиться боротьбою УПА.

Василь Сірський. УПА й Дивізія «Галичина»; факти й фантазія.

http://lelekahistory.blogspot.com/2013/06/blog-post_1718.html

 

 

Write a comment

Comments: 0