Прут

Прут

 

Головною річкою, що омиває Коломию , є Прут , який протікаэ з південного - заходу на північний -схід . Витікає він кількома невиличкими рукавами на північних схилах Чорногори , а саме під Говерлою з її північного боку , де видно сліди морени та давніх льодовиків . Тече по гірських вибоїнах під стрімкими обривистими схилами , підніжжя яких лиже його піниста вода аж до Микуличина . Далі під Дорою Прут утворює чудовий водоспад , який раніше був більш вищим і бурхливим , але верхівку його було підірвано для полегшення річкового сплаву .



Від Делятина до Коломиї Прут протікає біля підніжжя гір широкою долиною ї доволі раптово повертає в східному напрямку . Під Саджавкою вперше поділяється на два рукави , а під Товмачиком покидає гори . Тут уже лівий берег стає більш рівнинним , а на правому тягнеться пасмо лісистих пагорбів , які бурхливі потоки повеней все більш підмулюють . Це відповідає твердженню , що всі річки північної півкулі підмулюють особливо праві береги в наслідок обертання земної кулі . Перед Коломиєю , у Кніждворі від гори Спаузи , а далі у Шепарівцях і Дятьківцях Прут розливається на рукави . Однак його річище починається від Дятьківців аж до мосту по тереторії Коломиї зрегульоване за кошт держави . Довжина врегульованого русла становить 592 м . від Коломиї Прут набуває більш постійного південно - східного напрямку .Під Заболотовом від Корнича знову ділиться на рукави , щораз більше втрачаючи глибину , відсипає піщані лавки , утворює невиликі острівки , а далі протікаючи підгірським краєм Покуття набуває прикордонного значення Галичини . Перетнувши потім північну Буковину , вступає , як пише Поль на великі волоські рівнини околиць Липчан де повертає на південь .Ще до Ясс нагадує його річище гірську вдачу , а далі ж вже йде рівним степом , звільнений у спуску і досягає під Галачем правого берегу Дунаю , широко розливаючись в усті і впадає в Дунай біля села Джурджулешти (Молдова) . Загальна довжина Прута становить 967 км , (на території України — 272 км), площа басейну — 27,5 тисяч км² , Похил річки змінюється від 100 м/км (біля витоку) до 0,05 м/км (біля гирла). .Гірська частина річки закінчується в Делятині , середня простягається аж до Ясс , нижня сягає устя біля села Джурджулешти (Молдова) .

 

У гірській частині Прут приймає в себе багато гірських приток : Прутець ( на схід від Татарова ) , Яблуниця з Пушкаринкою від с. Яблунця , Жабіна за Микуличином і ще багато дрібних потічків . За Княждвором з правого боку в Прут впадає багато потоків , з яких найбільший Велика Шибенка з притоками Осередком , Малою Шибенкою , Кам"янкою . перед Коломиєю впадають Лючка і Сопівка , за Коломиєю у Воскресінцях - Пістинька , потім Рибниця і Черемош . З лівого боку , починаючи від Коломиї , впадають Товмачик з малими потоками , Чорний Потік з Коломийкою , потім Радилівка , що тече через ціле місто , Ценявка і на межі Галичини - Рокитна . Ці потоки здебільшого витікають з вододілу , який тягнеться між басейнами Прута і Дністра , починаючи від Майдану , де з цього погляду є пагорб Остра .Від нього в усі боки розходяться потоки , що належать обом річкам . Цей вододіл тягнеться далі через ліси Хоросни , Маданище і Лісну Слобідку . Радилівка витікає з лісів Лісної Слобідки і частково з боліт на Радилівці . Косачів витікає зі ставів Камянки , потім Турка - з лісів Коршева . Ценявка ,- це невеликий потік , що протікає селом Ценява , а Чорнява тече на північ від Коршева , потім через Гвіздець , а звідтіля в південному напрямку повз Балинці й Трофанівку до Пруту . Загальна різниця препаду висот поверхні Прута між Коломиєю і Чернівцями становить 110 м .

Вода Прута містить багато солей , які постачають численні солоні джерела , що витікають в горах . В давнину ці солоні джерела використовували для солеваріння і мали то як основний продукт для виторгу . Дуже малий вміст фтору і інших мікроелементів у воді не забезпечує людський організм усім необхідним . А от завелекий вміст вапняків навпаки - шкодить .

Write a comment

Comments: 0