Коломийська школа  № 1

Коломийська школа № 1 Фото

У 1849 році голова окружної Ради Микола Верещинський від імені коломиян звернувся до австрійського уряду з проханням відкрити в місті українську гімназію. Але марно. Та перші зерна все ж стали проростати. 1861 року дозволили відкрити цей навчальний заклад, але навчання велось німецькою і польською мовами. Тільки релігія, українська граматика і читанка - українською мовою. Спочатку винаймали приміщення коло церкви св. Михайла. У 1871 році (через 10 років) гімназія перейшла в новозбудоване приміщення, що є до сьогодні будинком школи №1. У 1864-65 навчальному році в гімназії вчилося 125 українців, 86 поляків, 12 вірмен, 12 євреїв. Директором був Теодор Білоус. Поляків він не влаштовував, бо не був поляком. Тому домоглися його звільнення. Новий директор-поляк зменшував число українців, як вчителів, так і студентів. У 1882 році українців було вже тільки 35%. В цей період утисків вчилися Василь Стефаник, Лесь Мартович, Михайло Павлик, Марко Черемшина, Ярослав Пстрак, Володимир Навроцький, Остап Терлецький, Кирило Трильовський та ін.



Першим директором Коломийської української гімназії став Софрон Недільський у 1900 році. Цей рік вважається офіційно роком відкриття гімназії. Коломийська СШ № 1 розпочала свою роботу в 1939 році на базі та в стінах колишньої української гуманітарної гімназії.Педагогічний колектив школи весь час працював і працює над продовженням кращих гімназійних традицій, є ініціатором багатьох нових починань щодо конструктивних ідей по здійсненню реформи освіти, побудови нових механізмів, методик та технологій в освітньому процесі.У 1963 році школа отримала ліцензію на поглиблене вивчення англійської мови. Окремі предмети викладаються англійською мовою, зокрема краєзнавство Англії та Америки, англійська та американська літератури. Поділ класів здійснюється на три групи. З 1 вересня 2003 року введена друга іноземна мова – німецька. Кожного року випускники стають студентами факультетів іноземних мов та інших спеціальностей, де викладання здійснюється за англійськими програмами.

 

У 1971 році школі присвоєно звання колишнього учня гімназії, видатного українського новеліста Василя Стефаника. З того часу започатковано Свято школи, на яке щороку напередодні дня народження письменника до школи з’їжджаються випускники ювілейних років, щоб на якийсь час повернутись у дитинство, поклонитися рідній альма-матер та своїм наставникам, прозвітувати про свої життєві здобутки.1987 року в день річниці Чорнобильської трагедії над школою вперше у місті замайорів національний прапор.У 1988-1989 навчальному році школа однією з перших в Україні перейшла на п’ятиденку, тоді ж при школі працював дитячий кооператив „Радість”.Вперше в історії української освіти 18 лютого 1990 року – зустріч з духовним отцем, введення уроків християнської етики.1991 року був створений дитячий гуцульський ансамбль пісні і танцю „Передзвін”, якому в 1997 році присвоєно звання зразкового. Завдяки високій майстерності та кропіткій праці керівників М.Могильняка, В.Єсипчук, М.Дячука, Я.Томенчука ансамбль був запрошений на гастролі у м. Єдинбург (Шотландія, 1997). Учасники ансамблю з гідністю несли ім’я українця, пропагуючи українську культуру в світі. Шкільний дитячий оркестр народних інструментів „Троїсті музики» (керівник - Михайло Могильняк, відмінник освіти України) та вокальний ансамбль «Карпатське джерельце» (керівник – Любов Кирничук, відмінник освіти України, випускниця школи) є неодноразовими лауреатами різних республіканських дитячих конкурсів.

 

Впродовж двох років поспіль (2010, 2011) на міському та обласному етапах огляду художньої самодіяльності наш ансамбль здобув Гран-прі.З 3 по12 жовтня 2011 року Ансамбль пісні і танцю "Передзвін” брав участь у Міжнародному фестивалі фольклору "Interfolk Jungfrau” у Швейцарії.Керівник хорової групи ансамблю – директор школи Мирослав Васильович Граб.

 У 1995 році з ініціативи Токарюка О.Д., вчителя образотворчого мистецтва, голови товариства „Зелений світ” нашої школи була вперше проведена акція „Жива вода”. Спільно з шепарівським лісництвом пройшла акція „Посади дерево” з метою озеленення території школи. Велася пошукова робота з метою вивчення флори та фауни Карпатського краю. Кілька років спільно з Київським державним університетом ім. Т.Шевченка (факультет зоології) проводилися орнітологічні дослідження.За час своєї історії школа добивалася значних спортивних досягнень. Серед випускників та сучасних учнів є майстри спорту міжнародного класу, першорозрядники, чемпіони України.У 1996 році при школі працювала дитяча літературна студія ім. Т.Мельничука під керівництвом лауреата премії Т.Мельничука Василя Рябого. В тому ж році вийшов перший номер газети „Журавлик” з дитячими літературними доробками.У 2006 році школа набула статусу спеціалізованої.З 2007 року на базі школи систематично проводяться різнофахові обласні семінари педагогічних працівників, зустрічі-обміни делегаціями керівників освітніх закладів із Рівненьської, Одеської, Закарпатської, Полтавської областей, Республіки Польщі та Канади.У 2008 році в приміщені школи з ініціативи директора школи Мирослава Васильовича Граба розпочались будівельно-ремонтні роботи зі створення духовної каплички святого Миколая.Педколектив школи працює над реалізацією навчальних програм, проблемами викладання окремих предметів, даючи учням високий рівень знань з метою одержання базової та повної середньої освіти.Ім’я Василя Стефаника, новеліста світової слави, з гордістю носить наша школа Василь Стефаник народився 14 травня 1971 року в селі Русові (Снятинського району Івано-Франківської області) у сім’ї заможного селянина. 1883 р. – вступає до польської гімназії в м. Коломиї (теперішня школа № 1), стає учасником таємного руху «Студентська громада».

1890 р. – виключено з Коломийської гімназії за політичні переконання – відстоювання інтересів простого люду.

1908 р. – посол (депутат) австрійського парламенту у Відні від селянської партії.

 1919 р. – у складі делегації ЗУНРу бере участь в урочистій церемонії підписання Акта злуки ЗУНР і УНР в єдину суверенну державу.

 Доктор філософії. Написав майже 60 творів. В основному це новели, присвячені гіркій долі сільських трударів. Помер у 1936 році. Похований у селі Русові.

 Віхи становлення навчального закладу

 1861- рік заснування школи;

 1900- гімназія з руською мовою навчання;

 1939- середня школа № 1 з окремими чоловічими та жіночими класами;

 1941-1943- українська гімназія;

1944- середня школа № 1 з окремими чоловічими та жіночими класами;

 1955- середня школа № 1 змішаного типу;

 1956- Коломийська середня загальноосвітня трудова політехнічна школа № 1 з виробничим навчанням;

 1966- середня школа № 1 з поглибленим вивченням англійської мови;

 1971- Коломийська СШ № 1 ім. В.Стефаника;

 25 серпня 1990- на базі школи створено Коломийську гімназію ім. М.Грушевського;

 1 вересня 1990- Коломийська ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 з поглибленим вивченням англійської мови;

 2006- Коломийська спеціалізована школа І-ІІІ ст. № 1 ім. В.Стефаника

Write a comment

Comments: 0