Слава старої Коломиї

Слава старої Коломиї

 

Коли виникла Коломия, хто був її засновником, звідки походить назва міста? На ці питання історики й досі не мають одностайної відповіді. На цьому вперше у XIX столітті зосереджує увагу Л. Вайґель: «... Коломия належить до найстаріших в Галичині міст. Дехто, захоплений схожістю вислову, вводить назву слова колонія, тобто римське поселення. Тутешній люд провадить назву міста від назви потоку Коломийка, який так звуть тому, що в нім мили кола».



Сьогодні найпоширенішими версіями щодо походження назви міста є припущення, побудовані на основі переказів і леґенд. Зокрема, це версії, що виникли від сполучення іменника «коло» (колесо) і дієслова «миє» (мити, обмивати), від сербо-хорватського слова «коломий'я», власного чоловічого імені Коломий.

Логічною, на мою думку, є й версія, що Коломию було закладено на честь угорського королевича Коломана (Кальмана) (1209-1241) у 1214р., вперше висловлена у XIX ст. Вона є зрозумілою, коли зважити на те, що важливою особливістю військово-політичних відносин Угорського королівства з Галицьким і Галицько-Волинським князівством наприкінці XII-XIII ст. була спроба угорського короля Ендре II і малопольського князяя Лєшка Білого у 1214 р. поділити між собою руське князівство. Окрім цього, галицька знать була зацікавлена в існуванні на території Галичини системи адміністративного управління Арпадів. Це створювало передумови для укріплення позицій місцевого нобілітету, що, відповідно, суперечило політичним поглядам та практиці, впровадженими руськими князями. Можливо, саме місцевий угорський нобілітет, використовуючи соляні поклади регіону, і заклав на честь малолітнього представника династії Арпадів у 1214 р. поселення, розуміючи його статус і включення в склад королівського домену. Пізніше місто угорського королевича могло називатися Коломиєю.

 

Зрозуміло інше - коломийське поселення виникло в процесі розвитку місцевих суспільних відносин ще до поширення на цій території влади київських князів. Це значно вплинуло на розвиток Коломиї у пізніші періоди, а також багато у чому пояснює специфічні риси міської цивілізації, порівняно з більшістю галицьких міст. Найімовірніше, що з самих початків Коломия була військовим

 

городищем, поблизу якого могли поселятися люди, які під час небезпеки знаходили за стінами оборонної споруди надійний притулок, а також «оружники» - наймані війська або дружинники. Однак дотепер ні археологи, ні Історики, ні краєзнавці поки що не мають переконливих доказів, які свідчили б про існування у VІ-ХІІ ст. поселення на території сучасної Коломиї. Однак, якщо взяти до уваги, що перші оселі на Прикарпатті виникали поблизу солеварних промислів у ІХ-ХШ ст., то можна припустити, що давня Коломия і була тим важливим центром, в якому зосереджувалися доходи з «соляного мита» - виключного джерела скарбниці місцевих князівських і королівських династій.

Write a comment

Comments: 1
  • #1

    ПЕТРО (Thursday, 22 February 2018 15:08)

    Цитата: "Тутешній люд провадить назву міста від назви потоку Коломийка, який так звуть тому, що в нім мили кола».-- Десятиліттями повторюється цей міф про назву міста саме так створену. Просте звукове співпадіння, подібне звучання в сприйнятті на слух різних слів і термінів -- не науковий доказ. Незважаючи на всі спростування, міф живе. Хто мив "кола"? Чому "кола", а не "колеса"? Чому їх потрібно було мити? Забрудення коліс возів нібито десь біля Заболотова ще один міф. Далі. Ніхто не знає ні в Коломиї, ні в її околицях потоку Коломийка. Де він? Може сьогодні десь і є, а де він міг бути 800 років тому? Відповідей на такі питання нема. Тиша.