Історія свого міста

Історія свого міста

Заслуга у цьому гурту краєзнавців, які не покладаючи рук працюють у дослідженні історії нашого міста. Плодом їхньої праці є серія «Коломийська бібліотека». Засновником та упорядником цієї серії є Валерій Ковтун, директор Коломийського педагогічного коледжу. На сьогоднішній день світ побачили такі книги, як «Нарис про місто Коломию» Леопольда Вайгеля, «Колумб з Коломиї», яку написав Микола Савчук, «Світочі Галицького відродження», автор якої є Микола Васильчук. Володимир Глинський видав «Щоденник 1916 -1920 рр.». Також видані «Золота доба Коломийської листівки» Валерія Ковтуна, «Феномен Коломийського краєзнавства», видана у співавторстві Миколи Савчука та Миколи Васильчука. Останньою із згаданої серії побачила світ книга Степана Андріїшина «Коломия у міжвоєнний період 1919-1939».

Сьогодні про створення та подальші плани «Коломийської бібліотеки» розповідає Валерій Ковтун.

- Пане Валерію, розкажіть, коли виникла ідея заснувати краєзнавчу серію про Коломию і хто стояв біля витоків цієї ініціативи?

- Ідея про створення «Коломийської бібліотеки» виникла ще у 2007 році. Через рік ми видали першу книгу серії «Нарис про місто Коломию» за матеріалами польського історика Леопольда Вайгеля. Хочу зазначити, що це перша друкована праця про наше місто. З польської її переклали науковий співробітник музею історії міста Коломиї Мирослава Кочержук та кандидат філологічних наук Микола Васильчук. Нагадаю, що Леопольд Вайгель – один з перших істориків нашого міста. У книзі містяться маловідомі факти про Коломию.

Бажання видати низку книг історичної серії народжувалося через відсутність важливих фактів про місто. Відомо, що місто має давні традиції видання книжкових серій. Від 1890-их років їх нараховується біля двох десятків. Однак вони ділилися на театральні, перекладні, пригодницькі, молодіжні, соціальні. Ми надаємо книжкову серію у більш ширшому форматі. Не таємниця, що про Коломию ми знаємо не так багато. Для коломиян, на жаль, залишається велика кількість вартісних моментів невідомими. «Коломийська бібліотека» є науково-популярною і художньою серією. В ній зібрано матеріали давніх та нових її авторів про різні епохи нашого міста. Іншими словами серію можна назвати перекладом, щоденником, передруком. Це розповіді про неймовірне, що вплелося у нашу історію та нариси про цікавих коломийців. Передбачається зібрати фотоальбоми та презентовані колекції.

Наш проект народжувався у невеликому колі. Мене активно підтримує, так би мовити, гурт коломиєлюбців. Це Степан Андріїшин, Микола Савчук, Василь Глаголюк, Микола Васильчук, Іван Монолатій, Мирослава Кочержук, Ольга Руданець, Ярослава Ткачук, Михайло Арсак, Василь Нагірний, Михайло Андрусяк, Ярослав Полатайчук, Мирослав Ясінський. Дехто з названих вище є авторами книг цієї серії. Я задоволений, що зміг згуртувати таких непересічних особистостей, всі ми робимо справу, яку любимо. Нас об'єднує бажання донести коломиянам маловідомі факти з історії рідного краю. Ми з співавторами намагаємося піднести культурологічний рівень Коломиї на вищий щабель. Ми хочемо повернути дух рідного міста, заохотити коломиян жити не лише прагматичним життям, але й берегти в серцях іскри романтики та ідеалізму.

В мене ще є мрія, щоб в кожній коломийській школі ввели у список предметів навчання історію рідного краю. І щоб половину з вивченого матеріалу було присвячено історії Коломиї. Надіюся, що наші книги, матеріали будуть заповнювати прогалини в історії нашого міста.

- Видавництво книжок є справою недешевою. Хто вам у цьому допомагає, та чи долучається до цієї справи міська влада?

- Усі книги видають за власний кошт і гроші тих людей, яким небайдуже історичне минуле Коломиї. Не вкладено жодної бюджетної копійки. Я не звертаюся до влади, адже розумію, що в неї і своїх проблем багато.

- Чи можна назвати вашу діяльність справою бізнесовою та прибутковою? Як продаються книги, чи зацікавлені коломияни у купівлі такого роду літератури?

- Книги виходять невеликим тиражем. Їх можна придбати у книгарнях міста. Більше цікавляться нею коломияни, аніж туристи. Моя мета – щоб видання були доступними усім. Це не мій заробіток, і він взагалі не покриває витрат. Однак виручені кошти ідуть на видання наступних книг. Це є моє захоплення, якому я віддаюся. Я хочу, щоб люди знали максимум фактів про історію Коломиї.

- Знаю, що найближчим часом буде презентація нової книги із серії «Коломийська бібліотека». Мова про видання «Коломия у міжвоєнний період 1919-1939», автором якого є Степан Андріїшин. Всім цікаво, які невідомі горизонти історії відкриє видання, отож розкажіть, про що йдеться на 530 сторінках найновішої книги?

- Презентація цієї книги відбудеться 17 лютого цього року у музеї історії міста. Працювали над виданням довго. Степан Андріїшин подав достовірну, раніше майже невідому інформацію про суспільно-політичний та національно-визвольний рух у Галичині. У даній книзі автор-коломиєзнавець аналізує основні етапи українського патріотичного руху в Східній Галичині, зокрема в Коломиї, у міжвоєнний період 1919-1939 рр. На тлі суспільно-політичного розвитку він згадує понад тисячу прізвищ колись добре відомих знакових постатей Західної України. Дане дослідження веде читача у світ безкомпромісної політичної боротьби за національне визволення і створення Української держави. Передати словами, про що йдеться у книзі «Коломия у міжвоєнний період 1919-1939», неможливо. Потрібно прочитати її, щоб поринути у віхи історії тодішнього нелегкого часу.

- Поділіться планами на майбутнє.

- Наразі ми плануємо презентацію нової книги про Коломийську гімназію ім. М.Грушевського з серії «Коломийська бібліотека», автором якого є Мирослава Кочержук. Після чого ми хочемо видати у співпраці з Василем Нагірним книгу « Місто Кола – спадок предків». Видання буде містити всі матеріали, які стосуються історії Коломиї, що озвучені у передачі автора. Наразі вже 44 матеріали є готовими. Книга дійсно нестиме цікаву інформацію. Щодо інших моїх проектів, у планах – в серії «Коломия у світі мистецтва» четвертий випуск, присвячений мистецькому доробку коломийського художника Мирослава Ясінського. Презентація відбудеться на відкритті виставки художника 15 лютого 2011 року. Надіюся, що всі історичні проекти, зокрема «Коломийська бібліотека», стануть цікавими та необхідними для коломиян у кожному домі.

Спілкувалася Олена Козаченко

Write a comment

Comments: 0