Приватний музей гуцульського мистецтва родини Корнелюків Адреса: вул. Гоголя, 26 м. Косів, 78600 тел.: (03478) 2-01-02 Опис: Приватний музей зібрав колекцію народного одягу та різних видів народних промислів майстрів 4 поколінь родини Корнелюків. Експозиція музею, що розміщена у приватному будинку, містить колекцію гуцульських головних уборів, вишитих рушників, ґерданів, керамічних тарелів, топірців, шкіряних сумок, предметів побуту. Години роботи: з 10:00 до 19:00 год., без вихідних Музей увійшов до переліку об'єктів, перевірених на рівень доступності для людей з особливими потребами. Коротка характеристика з точки зору можливості відвідування людьми з особливими потребами: Музей розташований в приватному будинку. Спеціальних облаштувань для потреб неповносправних немає. До входу в будинок веде 3 сходини, доріжка до музею не вимощена, тому потрібна допомога супроводжуючої особи. Між кімнатами музею можна пересуватися вільно. Туалету в музеї немає.

Музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини

 

Адреса: вул. Незалежності, 55 Косів, 78600 тел.: (03478) 2-16-43 Опис: Косівський музей, як відділ Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського, був відкритий у 1969 році. В основу музею була закладена збірка творів народного мистецтва Є. Я. Сагайдачного (1886–1961), відомого українського художника та мистецтвознавця, який у 1946 р. разом з дружиною приїхав до Косова і почав працювати у місцевому училищі прикладного мистецтва.

Майже весь свій час присвятив вивченню та збиранню творів народного мистецтва. Музей розташований в будинку, пам’ятці архітектури (ХІХ–ХХ ст.), який з самого початку належав єврейській громаді (т.з. ‘рабинів мур’). Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини справедливо вважають центром культурного надбання Гуцульщини. Колекція музею нараховує близько п’яти тисяч експонатів. У ній представлено одні з кращих збірок виробів з дерева, кераміки, шкіри та металу, гуцульського одягу та вишивки. Експозиція музею знайомить з народним декоративно-ужитковим мистецтвом ХІХ–ХХ ст. Привертають увагу речі господарсько-побутового призначення — черпаки, коновки, пасківники, кептарі та кожухи, тайстри, пояси-череси, свічники, глечики та миски, які відзначаються вишуканими формами, оригінальним декоруванням та глибоким символічним змістом. Широко представлені керамічні вироби другої половини ХІХ ст. відомих майстрів О. Бахметюка, П. Баранюка, П. Кошака. Традиційна косівська кераміка середини ХХ ст. представлена творами П. Цвілик, А. Рощиб’юк, М. Рощиб’юк, Ю. Ілюка, Р. Ілюк, Н. Вербівської, В. Швеця та 0. Швець, В. Джуранюк, Є. Зарицької, В. Стрипка. Велику художню цінність має колекція творів різьбярської родини села Яворова Косівського району Ю. Шкрібляка, В. Шкрібляка, М. Шкрібляка. Всебічно представлена творчість відомих майстрів різьби по дереву, заслужених майстрів народної творчості членів Національної Спілки художників України Ю. Корпанюка, В. Гуза, В. Кабина, І. Грималюка, О. Хованця, І. Кочержука та багато інших. Оригінальне вирішення побудови всієї експозиції, змістовні екскурсії, консультації для фахівців та любителів народного мистецтва, дають можливість краще та глибше пізнати самобутню історію культури та мистецтва цього чарівного мистецького краю. Музей сприяє науковому пізнанню, національному утвердженню, прищеплюючи високі естетичні смаки і уподобання. Тисячі вітчизняних та зарубіжних туристів з інтересом знайомляться з історією і традиціями краю, щоразу відкриваючи для себе Україну, як державу. Усвідомлюючи те, що духовний і творчий потенціал народу нероздільно пов’язаний із всебічним знанням своєї історії та культури, музей вважає за необхідне широко пропагувати свою колекцію. Цикли тематичних екскурсій та лекцій розраховано на учнів середніх шкіл (старших класів) та студенів. Екскурсії дозволять глибше зрозуміти народне мистецтво, ознайомитись з найкращими творами гуцульських майстрів, які увійшли у скарбницю матеріальної та духовної культури України. Протягом 45 хвилин у виставкових та експозиційних залах з Вами працюватимуть наукові працівники музею, народні майстри та художники. Тематичні екскурсії: Народне мистецтво Гуцульщини ХІХ–ХХ ст. Є. Я. Сагайдачний (1886–1961 р.р.) — відомий художник, колекціонер. Музей працює з 10.00 до 18.00, вихідний — понеділок.

Косівський музей визвольних змагань Прикарпатського краю

 

 

Адреса: вул. Незалежності,55 м.Косів, 786000 тел.: (03478) 2-46-72 Опис: Музей заснований у 1999 р. є історико-просвітницьким осередком, з 2004 р. належить до державних фондів музеїв України, а з 2006 р. — є філіалом обласного музею. 11 березня 1999 року, згідно рішення V сесії Косівської районної ради, спільно з районною організацією Конгресу Українських Націоналістів було створено музей визвольних змагань Карпатського краю.

Експозиція із застосуванням спецефектів світла та озвучення подає інформацію про історичні події на Україні, Гуцульщині та Косівщині з 1920 р.: відродження українства, друга світова війна, армія УПА, репресії мирного населення та визвольна боротьба до 1954 р. Загальний фонд музею становить 1440 експонатів, бібліотечний — 569. Тематична експозиція музею охоплює часовий проміжок 20-50-х рр. ХХ століття та освітлює славні сторінки творення української державності: героїчну боротьбу Української Повстанської Армії, діяльність Організації Українських Націоналістів, боротьбу з окупаційними режимами — польським, німецьким, більшовистським, репресії режиму проти патріотів-українців. Основою експозиції стали матеріали зібрані учасницею українського Руху Опору п. Дарією Кошак та її побратимами, матеріали Яворівського фотоархіву УПА, експонати, документи, які потрапили в музей від інших небайдужих людей. У створення експозиції вагомий вклад зробили засновники, зокрема районна рада з бюджетною підтримкою, художники-студенти інституту прикладного та декоративного мистецтва, ветерани районного братства УПА і працівники Івано-Франківського музею визвольних змагань Прикарпатського краю. Головним завданням музею є зберегти пам’ять про правдиву, не викривлену радянською ідеологією історію визвольних змагань українського народу і виховання патріотизму в сучасної української молоді. З цією метою у музеї працює невеличка бібліотека, до якої мають доступ усі бажаючі. Тисячі відвідувачів, зокрема дітей зі всієї України побували в Косівському музеї. В музеї зберігається книга пам’яті жертв репресій з іменами усіх постраждалих. Згідно постанови Кабінету міністрів від 2006 року музей належить до державних фондів музеїв україни і є філіалом Івано-Франківського музею визвольних змагань Прикарпатського краю. У планах музею — остаточне завершення та розширення існуючої експозиції, створення експозиції по висвітленню славних сторінок Січового стрілецтва, дисидентського руху та історії Косова. Музей працює з 9.00 до 18.00, вихідний — неділя. Обідня перерва з 13.00 до 14.00.

Історико-краєзнавчий музей с. Космач

 

Адреса: вул. Шевченка, 48, с. Космач, Косівський р-н, 78640 тел.: (03478) 5-76-39 Опис: Рік заснування музею: 1999 р. Основні напрями діяльності музею: вивчення історії села з початку 18 ст.; традиції, фольклор, писанкарство, ткацтво, вишивка, побут, предмети вжитку. Перелік послуг: екскурсійна діяльність, надання консультацій, організація етнографічних свят та дозвілля.

Музей народного мистецтва Гуцульщини

 

Адреса: Школа, с. Яворів, Косівський р-н, 78644 Опис: Музей народного мистецтва Гуцульщини був створений у с. Яворові 09.10.1961 р., переданий Яворівській загальноосвітні школі І-ІІІ ст. в 2004 р. Музей розміщений на третьому поверсі школи. Це одна кімната площею 36 м. кв. Загальна кількість експонатів – 255 основного фонду.Профіль музею – мистецький. Цікавими є експонати: речі, виготовлені з дерева, різьблені шкатулки, керамічні вироби, домоткані вироби – ліжники. Саме Яворівський ліжник є одним із найпопулярніших видів інтер’єрного ткацтва, що виконує вжиткову і декоративну функції. В музеї періодично оформляється виставка учнівських робіт по дереву, проводиться пошукова робота. Вихідний день: субота - неділя Години роботи: з 9:00 до 15.00 год. Обід: з 13:00 до 14:00 год.

Музей родини Малявських

 

Адреса: вул. Тиха 1, м. Косів Косівський р-н, 78600 тел. (03478) 2-32-91 Опис:

Нині ім’я художника Геннадія Кіндратовича Малявського, колишнього випускника Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва, асоціюється насамперед з такими майстрами пензля, в творчості яких домінувала пейзажна тематика. Хто не чув прописної істини - людина повинна бути ближчою до природи, це очищує її душу, робить доброю, чесною і духовно багатою. У пейзажах Геннадія Малявського переважає живе тремтливе відчуття природи, закоханість красою гуцульської природи і красу гір, річок, лісів, водоспадів. Проникливе спостереження сприяло вдосконаленню колористичного багатства палітри, справжньої віртуозності у техніці акварелі. Є роботи і олією, і темперою, і графіка. Архітектура представлена етнографічно. Анастасія Миколаївна Малявська (дружина Геннадія Кіндратовича) має щедру збірку старих традиційних візерунків. Вона продовжує і розвиває славні традиції народної вишивки рідного краю. Анастасія наполегливо оволоділа багатими стильовими компонентами, характерними орнаментами і створює композиції з неповторною гамою кольорів і надзвичайною чистотою виконання. В Косівській дитячій школі мистецтв прийняли експозиції. Там є чотири зали. Перший зал – виставка картин, де бували діячі української культури Іван Франко, Тарас Шевченко і Леся Україна. Другий зал – заснування видатними людьми спілки «Гуцульське мистецтво». Третій зал – це архітектура: архітектурні духовні пам’ятки давніх часів. Четвертий зал – різне. Вихідний день: неділя. Години роботи: з 10:00 до 17:00 год.

Кутський краєзнавчий музей

 

Адреса: Вічевий майдан, с. Кути, Косівський р-н, 78665 тел.: (03478) 4-51-27 Опис: Адреса: Вічевий майдан, с. Кути, Косівський р-н, 78665 тел.: (03478) 4-51-27 Опис: Музей розмістився у вивільненому шкільному приміщенні і займає 5 кімнат з наступними експозиціями: «Вироби з лози, дерева, та кераміка (ХІХ-ХХ ст.)»; «Знаряддя та предмети праці»; «Зразки одягу із сукна та полотна»; «Експонати з історії освіти та культури України – книги німецькою, російською, польською, українською мовами, видання 20–30 рр. ХХ ст.»;

«Фотографії, листівки, грошові знаки, документи, матеріали до експозиції – тисячоліття хрещення Русі – України, до історії ОУН – УПА, Січових стрільців» тощо. Серед найбільш відомих експонатів – фрагмент кахлі Олександра Бахматюка (середина ХІХ ст.), дерев’яна миска (ХІХ ст.), атлас народів світу (друга пол. ХІХ ст.) та інші. Режим роботи: за домовленістю.

Музей народної творчості Михайла Струтинського

 

 

Адреса: вул. Тиха, 1а, м. Косів Косівський р-н, 78600 тел.: (03478) 2-21-59 , 2-24-38, 2-14-54 Опис:

Адреса: вул. Тиха, 1а, м. Косів Косівський р-н, 78600 тел.: (03478) 2-21-59 , 2-24-38, 2-14-54 Опис: Розміщений у школі мистецтв і займає 2 великі зали та коридор. Експозиція представлена великою кількістю робіт народних майстрів Гуцульщини, Покуття, Поділля та Буковини – старовинні ікони, предмети сакрального мистецтва, вишивка, живопис, кераміка, народний одяг, ткацтво та багато іншого. Робочі дні: вівторок – неділя Вихідний: понеділок. Години роботи: з 10:00 до 18:00 Обід: з 13:00 до 14:00 Музей увійшов до переліку об'єктів, перевірених на рівень доступності для людей з особливими потребами. Коротка характеристика з точки зору можливості відвідування людьми з особливими потребами: Спеціальної стоянки для автомобілів поблизу музею немає. Вхід до музею знаходиться у дворі Косівської школи мистецтв. До входу в музей веде 3 сходинки і ще 2 сходинки з фойє у кімнати музею (поручнів чи стаціонарних пандусів немає). Ширина дверей достатня для проїзду на кріслі-візку. Пересування у виставкових залах зручне. Туалет в приміщенні музею є, але він не облаштований. Перешкодами для вільного доступу до музею для людей з особливими потребами є сходинки перед входом у музей. Рекомендується допомога супроводжуючої особи.

Домашній музей жіночих прикрас

 

Адреса: вул. Стефурака, 11, м. Косів, Косівський р-н тел.: (03478) 2-18-04 Опис: Адреса: вул. Стефурака, 11, м. Косів, Косівський р-н тел.: (03478) 2-18-04 Опис: Колекцію збирали 32 роки, з метою не дати всьому прекрасному, створеному руками і талантом наших попередників, загинути. Складається вона з таких розділів: прикраси з пацьорок (бісеру); з шкіри; з дерева; з металу. Режим роботи: без вихідних.

Музей «Лісова скульптура»

 

Адреса: вул. Черемшини, 57, с-ще Яблунів, Косівський р-н, 78621 тел.: (03478) 3-60-60 Опис:Лісова скульптура – це складний тандем природи, фантазії та майстерності людини

Адреса: вул. Черемшини, 57, с-ще Яблунів, Косівський р-н, 78621 тел.: (03478) 3-60-60 Опис:Лісова скульптура – це складний тандем природи, фантазії та майстерності людини. Саме це поєднання – знайденого в природі відмерлого лісового кореня та живої творчості – робить коренепластику мистецтвом. Митець лісової скульптури панує над природою, тільки їй підкоряючись, або, точніше, черпаючи з неї м матеріал для своїх фігур та образів. У кожної людини є своя невисловлена, маловідома сторона. Понадто, якщо ця людина – педагог. Невисловленою стороною Ігоря Фартушного є лісова скульптура. Те, що не вражає, мало привертає увагу пересічних людей у природі, знаходить своє нове життя в руках цього творця. Справжній митець, е не ремісник-стилізатор, Ігор Анатолійович під зморшками чудернацьких корінців, уламками дерев, наростів, кореневищ, шишок, грибів-трутовиків знаходить свої майбутні поетичні скульптурні творіння. Коренепластика Ігоря Фартушного – це сплав любові і гіркоти, надії і безумства, смішного і чарівного, кумедності і первородного гріха. Це своя індивідуальна філософія, самовираження, своє бачення світу у його прадавніх, побутових, історичних і навіть шаманських іпостасях. Споглядаючи виставку, не раз можна зловити себе на двоякому відчутті. Виразність робіт майстра часом не потребує роздумів: вони хвилюють, захоплюють, насолоджують. Однак, серед великої кількості є і такі, що заставляють до міркування, бо самі по собі означають щось велике, незвідане, таємне, божественне. Прекрасне завжди дивне. Безумовно, кожний шедевр, створений природою, довершений вже сам по собі, тому Ігор Анатолійович намагається якомога менше внести змін у скульптурні форми, зберегти їх первинність та оригінальність. Окремої уваги потребують ті фігури, які, за задумом, терпінням, образним мисленням, творчою самовідданістю народжуються у майстерні автора. Весь свій вільний час народний умілець офірує звичайним, на перший погляд, шматками деревини, щоб згодом надати їм форми вічності і піднести на вівтар справжнього мистецтва. Тоді роботи скульптора – фігури з розкішними жіночими обрисами, птахи, диво-звірі, реальні та міфічні образи людей, химерні створіння заворожують всіх своїм нетлінним поглядом. Так, наприклад, поряд, де біліє бюст жінки, покоїться чарівна істота, чий голос, усмішку ми марно намагатимемося почути. В іншій роботі – у якійсь дивній істоті хтось звів воєдино трьох дівчат, які передвіщують плід, зрілість, а потім сім’ю і усихання. Воістину – це диво! У колекції Ігоря Фартушного сотні робіт, а ще безліч їх у процесі вдосконалення і доробки. Завітати до музею – це потрапити у загадковий дивосвіт лісової феєрії. Тож не позбавляйте себе можливості побачити і відчути стан душі лісової скульптури Ігоря Фартушного! Робочі всі дні Години роботи: з 9:00 до 18:00 год. Обідня перерва: з 13:00 до 14:00 год.