Музей –пам’ятка дерев’яної архітектури і живопису ХVI -ХІХ ст. – церква св. Духа (філіал Івано-Франківського обласного художнього музею)

 

Адреса: вул. Роксолани,10, м. Рогатин, Рогатинський р-н, 77000 тел.: (03435) 2-21-26, 2-17-31 http://museum-rogatyn.at.ua/ Опис: Розміщена церква в західній частині міста, на колишньому ремісничому передмісті Нове Місто, на насипному пагорбі над берегом ріки Гнила Липа.

У записах центрального Державного історичного архіву України у Львові, Рогатинська Святодухівська церква згадується в ХІІ ст., а також в 1481, 1562 та 1567 рр. Але львівський дослідник Володимир Вуйцик до наукового обігу ввів 1598 рік, як рік створення цієї церкви за написом, який міститься в інтер’єрі церкви на північній стіні нави. Побудована вона без цвяхів, при потребі використовувались дерев’яні кілки. Довжина споруди становить 22 м, ширина – 7 м., нава має висоту 22 метри.Вівтар від нави відділений прекрасним п’ятиярусним іконостасом, що є одним із найбільших шедеврів львівської малярської школи епохи пізнього ренесансу. Пишні різьблені орнаменти посилені срібленням та позолотою, збагачені поліхромією. Іконостас був створений у 1650 р. заходами і коштами рогатинських братств. Складається іконостас з п’яти горизонтальних ярусів: предели, намісного, празничного або святкового, апостольського та пророчого.Крім іконостасу, в експозиції церкви представлений ще ряд інших ікон. Найдавнішою, за часом виконання творів живопису, збережених у Святодухівській церкві, є ікона ХVI ст. «Іоанн Хреститель з житієм» (1520 р.).До наших днів дійшли ікони первісного іконостасу, створені на зламі ХVI-ХVII ст.: «Зішесття Святого Духа на апостолів», «Іоанн Богослов та воїн Лонгин» і « Богоматір та Марія Магдалина».Декоративна різьба по дереву і скульптура становлять одну з найяскравіших сторінок давнього мистецтва Прикарпаття. В експозиції знаходяться царські ворота, колонки, свічники, зроблені із дерева.У 1983 р. церква Святого Духа стала музеєм – філіалом Івано-Франківського обласного художнього музею. Робочі дні: вівторок – неділя, вихідні дні: понеділок. Години роботи: з 9:00 до 18:00 год. Обід: з 13:00 до 14:00 год. Даний музей брав участь у проекті "Відкритий туризм: доступність відпочинку на Івано-Франківщині для осіб з особливими потребами". Робочою групою було проаналізовано рівень доступності музею для маломобільних груп туристів. Коротка характеристика музею з точки зору можливості відвідування його людьми з особливими потребами: Поблизу церковної брами, що разом з огорожею оточують церковне подвір’я, розташоване невелике місце, де можна припаркувати автомобіль. Є кнопка виклику; до входу в храм веде стежка вистелена старою плиткою (деформації, тріщини тощо). Стежка здіймається вгору (нахил невеликий, проте без сторонньої допомоги людині на візку дістатись буде важко). Безпосередньо перед самим входом – 3 великі сходинки. На даний момент переносного пандусу немає. Ширина дверей храму є достатньою для проїзду людини на візку.

Музей-садиба Миколи Угрина-Безгрішного (філіал Івано-Франківського обласного художнього музею)

 

Адреса: вул. М. Угрина - Безгрішного, 14, м. Рогатин, Рогатинський р-н, 77000 тел.: (03435) 2-17-31 http://museum-rogatyn.at.ua/ Опис: Музей-садиба М. Угрина-Безгрішного є складовою музейного комплексу м. Рогатина, філіалу Івано-Франківського обласного художнього музею.

Діє з 2004 р. в приміщенні відновленої садиби Миколи Угрина.Вся експозиція музею складається з 4-х розділів: «Микола Угрин – Безгрішний (1883-1960) та рогатинські художники першої половини ХХ ст.»; «Народне мистецтво, етнографія та побут Рогатинщини»; «Мистецтво сходу. Постать Роксолани у світовому та вітчизняному контексті»; «Виставковий зал».Експозиційний зал № 1. Ключове місце належить постаті Миколи Угрина. Окремі експозиційні вітрини присвячені його учасникам. В експозиції представлені: живопис, графік, документи та фотоматеріали з життя художників, ескізи обкладинок, проспекти виставок тощо.Експозиційний зал № 2. Представлені посуд, одяг, предмети домашнього з дерева, каменю, кераміки, що були в широкому вжитку за часів М. Угрина. В експозиції - невеликі скульптури, шкатулки та точені вази з алебастру, що користувались у той час великою популярністю, а також вироби із соломи.Експозиційний зал № 3. Тут розміщено кілька стендів, присвячених Роксолані, поряд з якими знаходяться репродукції портретів знаменитої землячки, макет середньовічного Рогатина. Представлено також твори сакрального мистецтва.Експозиційний зал № 4. Цей експозиційний зал використовується для виставкової діяльності. Робочі дні: вівторок – неділя, вихідний: понеділок. Години роботи: з 9:00 до 18:00 год. Обід: з 13:00 до 14:00 год. Музей увійшов до переліку обєктів, перевірених на рівень доступності для людей з особливими потребами. Коротка характеристика з точки зору можливості відвідування людьми з особливими потребами: Спеціальної стоянки немає. Дорога до музею асфальтована, є можливість припаркувати авто. В рамках проекту" було споруджено 2 пандуси (до музейного подвір'я та безпосередньо до входу в приміщення музею) та кнопку виклику. Музейне подвір’я викладене плиткою – перешкод для пересування людей на візках немає. Вхідні двері – достатньо широкі. Просторі кімнати та проходи між ними не створюють труднощів для пересування на візку. Експонати являються підписаними та добре освітленими. Туалет в музеї не пристосований до потреб людей з обмеженими можливостями.