Музей «Історії міста Тисмениця» імені Степана Гаврилюка

 

Адреса: вул. К. Левицького, 4,м. Тисмениця, 77400 тел.: (03436) 2-31-39 Опис: Музей історії міста Тисмениця почав створюватись у 1992 р. Розмістився тоді у приміщення чоловічої, а пізніше середньої школи. Цей двоповерховий будинок був побудований у 1902 р. Музей займає три зали загальною площею 150 м. кв. У першому залі представлено невеличку колекцію археологічних знахідок із розкопок первісного поселення Тисмениці, так званого, «Городища», речі домашнього вжитку, невелика колекція банкнот.

Тут же велику увагу притягує макет центру старої Тисмениці (початок ХХ ст.), де показано церкви, костели, синагогу, які були знищені радянською владою, залізниця, інші будівлі, яких вже нема. Стенди, розміщені в цьому залі, розповідають про відомих уродженців Тисмениці. Це: Іов Княгиницький – засновник Манявського скиту, Кость Горбаль – педагог і публіцист, Кость Левицький – перший голова уряду ЗУНРу. У 2003 р. помер директор музею Степан Гаврилюк. Стенд з його біографією завершує інформацію, яка розміщена на стінах першого залу. Погруддя С. Гаврилюка також встановлене на будинку музею. Наступний зал присвячений кушнірству. Адже саме цьому ремеслу, яке принесли сюди вірмени, Тисмениця завдячує своїй славі. Тут є дуже цікавий макет кушнірської хати. Виставлено зразки кожухів та іншого одягу, а також знаряддя праці кушнірів. На стендах розміщено багато цікавих фотокопій документів стосовно кушнірства, оригінали свідоцтв про навчання у майстрів цієї справи. Ряд стендів розповідають про роботу хутро фірми «Тисмениця» та СП «Тикаферлюкс».Третій зал використовується для змінних виставок.В коридорі музею виставлені вітрини з археологічними знахідками, а на стінах – фотографії з видами старої Тисмениці.У 2002 р. музеєві присвоєно звання «Народного», а у 2003 р. – ім’я Степана Гаврилюка. Вихідний день: понеділок Години роботи: з 10:00 до 18:00 год.

Народний краєзнавчий музей ім. Юліана Целевича

 

Адреса: вул. Когуча, 4, с. Павлівка, Тисменицький р-н, 77421 Івано-Франківська обл. тел.: (03436) 47-2-21 Опис: У 1993 р. з нагоди відзначення 150–річчя від дня народження історика, етнографа, фольклориста Юліана Андрійовича Целевича (1843-1892) при Павлівській ЗОШ І – ІІІ ст. відкрита і освячена кімната–музей, яка була названа його іменем.

В листопаді 2006 р. відбулася презентація краєзнавчого музею ім. Ю. Целевича, а у вересні 2007 р. йому присвоєно звання «Народний». Народний краєзнавчий музей ім. Ю. Целевича розміщений в 3-х кімнатах. Має 5 відділів: «З історії с. Павлівки»; «Вони боролися за волю України»; «Громадська, наукова і педагогічна діяльність Ю. Целевича»; «Мистецтво і побут павлівчан»; «Павлівчани в помаранчевій революції».В музеї представлені експонати доби неоліту, трипільської та комарівської культур, речові, писемні джерела, а також спогади старожилів. Багата експозиція про побут і мистецтво павлівчан. Одна із кімнат пристосована для проведення уроків, конференцій, зустрічей. Робочі дні: вівторок, середа