Кімната-музей Героїв ОУН-УПА

Адреса: вул. 22 січня, ЗОШ 1-ІІІ ступенів с-ще Брошнів-Осада, Рожнятівський район Опис: Музей знаходиться в приміщенні Брошнів-Осадської загальноосвітньої школи 1-ІІІ ступенів. Відкрито кімнату-музей 14 жовтня 1995 року. А з 1997 року вона стала філіалом Івано-Франківського краєзнавчого музею на громадських засадах. В музеї зібрано більше, як 500 експонатів. Це в основному оригінальні та фотоматеріали, книги, періодичні видання, що розповідають про повстанський рух на Рожнятівщині та на Прикарпатті у воєнний та післявоєнний період в загонах ОУН-УПА під проводом Степана Бандери, одяг, предмети побуту, якими користувалися повстанці, збірки пісень тих років, тюремна вишивка. У кімнаті-музеї представлено макет криївки, в якій переховувалися повстанці.

Історико-краєзнавчий музей культури та побуту Бойківщини в с. Цінева

Адреса: c. Цінева, Рожнятівський р-н Опис: Цінівський історико-краєзнавчий музей відкрито в 1976 році. Він знаходиться в старовинному будинку села, який колись називали Білою школою, оскільки ця будівля милувала і захоплювала всіх своїм білим кольором.

Школа збудована громадою села в 1910 році. А кошти для цього виділила фірма «Глезінгер», як компенсацію селянам за землю, яку вони віддали для прокладання залізничної дороги в Карпати. У п'яти залах музею зібрано понад п'ять тисяч пам'яток матеріальної та духовної культури. Це документи історії та археології, нумізматичні колекції, предмети ремесла і побуту. Музею присвоєно звання народний. Зал № 1. Тут представлені предмети, ілюстративні матеріали, що знайомлять відвідувачів з історією земель Рожнятівщини з II століття до н.е. по III століття н.е. На вітринах — глиняний посуд, кам'яні сокири, шкребачки, ножі. Про історію краю яскраво розповідають розділи «Київська Русь», «Галицько-Волинське князівство», «Край під гнітом шляхетської Польщі». Цікаві матеріали про нашу історію містять розділи «Культура і освіта», «Економіка краю в другій половині XIX — на початку XX століття». Тут же представлено інтер'єр бойківської хати. Зал № 2. У цьому залі знаходяться матеріали, що розповідають про першу світову війну, яка чорною смугою пройшла через територію району, про січових стрільців та утворення ЗУНР. Один з розділів цього залу розповідає про розвиток промисловості і сільського господарства в селі і районі в умовах шляхетської Польщі і Австрії. Є цікаві відомості про майстрів-умільців. Цінівські майстри збудували в Галичині близько 100 дерев'яних церков. Прізвища Фоми Джурина і Якова Демкова занесені до УРЕ. Під їхнім керівництвом було перенесено з села Кривки до Львова пам'ятку народної архітектури — церкву, яка знаходиться зараз в експозиції музею «Шевченківський гай». В 1745 році будівничі села звели церкву Святого Михайла у рідній Ціневі. Великий інтерес викликає колекція фотографій 20—30-х років. Зал № З. Матеріали та фотографії цього залу відтворюють документальну розповідь про відвагу і героїзм жителів Ценяви в роки Другої світової війни. Зал № 4. В центрі уваги відвідувачів — сувеніри, подарунки музею з Канади, США, В'єтнаму, Угорщини, Чехословаччини та інших країн. Є цікаві матеріали про дружні зв'язки села з Румунією. Заключний розділ експозиції розповідає про діяльність первинної організації товариства «Україна», про культурні зв'язки з українцями за кордоном. Зал № 5. Це — зал фауни і флори краю. В залі представлені чучела тварин і птахів, фотографії про красу природи рідного карпатського краю. Робочі дні: понеділок - п’ятниця Години роботи: з 11:00 до 18:00 год.

Пластовий табір – музей “Сокіл”

 

Адреса: ПТМ "Сокіл" вул. Зарічна, 11 с. Гриньків, Рожнятівський р-н, Івано-Франківська обл. 77672 www.sokil.plast.org.ua sokil@plast.org.ua Опис: Пластовий табір – музей “Сокіл” є найдавнішою і найславнішою оселею Пласту, яка була посвячена в 1926 році. Пластовий табір-музей “Сокіл” знаходиться на лівому березі річки Лімниця поблизу с. Гриньків Рожнятівського району Івано-Франківської області (на відстані 70 км від обласного центру).

Щороку (до 1939 р.) тут відбувалися табори для юнацтва, які мали велике значення для національного виховання і фізичного гарту молоді під час польської окупації. Таборували на Соколі десятки пластунів і пластунок; кожен з них зберіг у пам’яті неповторний чар пластування серед верхів Карпат і неспокійної Лімниці. “Сокіл” є цінністю та історичною колискою Українського Пласту, кузнею пластових характерів його членів. В 1990 р. пластуни повернулися на Сокіл. З цього часу пріоритетом є відбудова табору-музею “Сокіл”, як пластової оселі - з метою забезпечення потреб Пласту при проведенні літніх таборів, вишколів, семінарів тощо. Опікується питаннями розбудови “Сокола”, формуванням напрямних діяльності, визначенням першочергових завдань Управа оселі. Її персональний склад формують спільно Головна Пластова Булава та Крайова Пластова Рада України.

Краєзнавчий музей «Бойківщина»

 

Адреса: вул. Січових Стрільців, с-ще Рожнятів тел.: (03474) 2-11-99 Опис: Музей відкрито в 2004 році під час святкування на Рожнятівщині Другого міжнародного фестивалю „Бойківська ватра-2004”. Розташований він у старовинному будинку, який побудував на початку 20 століття український граф Думка. За радянських часів тут знаходився суд, а потім – музей художника Володимира Харченка. Понад 400 пам’яток матеріальної і духовної культури Рожнятівщини знайомлять відвідувачів з історією району від 2-5 століття нашої ери і по сьогодення.

Кімната-музей В.Івасюка

 

Адреса: вул. 22 Січня 49 школа мистецтв імені Героя України Володимира Івасюка с-ще Брошнів-Осада, Рожнятівський район Опис: Вона заходиться в приміщенні Брошнів-Осадської дитячої школи мистецтв імені Героя України Володимира Івасюка. Відкрито кімнату-музей в 2000 році. Серед експонатів – рукописні збірки пісень автора і вірші, спогади батька, сестри про видатного композитора, а також спогади його сучасників – Назарія Яремчука, Василя Зінкевича, Людмили Пахмутової, Ростислава Братуня, Романа Кудлика. Цікаво представлено в кімнаті-музеї підбірки фотографій видатного композитора. В день народження Володимира Івасюка на базі школи мистецтв проводиться традиційне свято – обласний дитячий фестиваль української естради „Водограй”.

Музей Івана Вагилевича

 

Адреса: с. Ясень, Рожнятівський район Опис: Музей відкрито в 1995 року в селі Ясень – на батьківщині видатного письменника, етнографа і просвітителя, члена „Руської трійці”, яка в 1837 році видала алманах „Русалка Дністрова”. Музей розташований у будинку, що колись належав родині письменника, біля якого в 1937 році було споруджено пам’ятник з написом: „Пробудителям Галицької землі отцям М. Шашкевичу, Я. Головацькому та І. Вагилевичеві в століття „Русалки Дністрової”. В 70-х роках минулого століття пам’ятник перебудовано. У п’яти кімнатах розміщено понад тисячу експонатів. Це в основному друковані видання, документальні матеріали, які передала музеєві Львівська наукова бібліотека імені В. Стефаника, предмети побуту і гончарні вироби, одяг, взуття, якими користувалася колись родина Вагилевичів та жителі рідного села письменика. Окремим стендом оформлено родинні фото І. Вагилевича. Є в музеї видання альманаха „Русалка Дністрова” різних часів та інші книги. В окремій кімнаті представлего фотографії людей села Ясень, які тут жили, боролися за вільну і незалежну Україну.