Поделиться…

Івано-Франківський обласний художній музей

 

Івано-Франківський обласний художній музей є скарбницею образотворчого мистецтва краю. Його збірка, започаткована в 1980 р., охоплює унікальні пам’ятки галицького іконопису й барокової скульптури, творчість класиків західноукраїнського малярства: Корнила Устиновича, Івана Труша, Ярослава Пстрака, Юліана Данькевича, Олекси Новаківського, Осипа Сорохтея, Олени Кульчицької; роботи українських художників другої половини ХХ ст., а також твори польських, австрійських, німецьких та італійських майстрів ХVIII-XX ст. В музеї зберігається велика колекція сучасної зарубіжної графіки, подарованої з виставок Міжнародного бієнале «Імпреза».

Народна творчість представлена різними видами декоративно-вжиткового мистецтва Гуцульщини, Бойківщини, Покуття, Опілля.Діючий експозиційний зал розташований у найдавнішій архітектурній споруді міста – ренесансному Колегіальному костьолі ХVII ст. на майдані Митрополита Андрея Шептицького. Для огляду виставлена найбагатша частина музейної збірки: іконопис краю ХV-XIX ст.; твори барокової пластики Томаса Гуддера, Конрада Кутченрайтера, Йоана-Георгія Пінзеля, Матвія Полейовського, Діонеза Станетті; картини братів Унтербергів; старовинні церковні книги видані у Львові, Почаєві, Уневі.Щомісяця у виставковому залі проводяться змінні виставки, а в його постійній експозиції лунають концерти класичної музики і хорового співу.Для широкого загалу відвідувачів пропонуються: оглядові екскурсії з історії сакрального мистецтва Галичини; тематичні екскурсії, присвячені окремим розділам діючої експозиції; лекторій; зустрічі з митцями; мистецтвознавча експертиза творів; путівники та каталоги. Івано-Франківський обласний художній музей пропонує: ■ ознайомитись: з постійною експозицією «Сакральне мистецтво Галичини XV-XX ст.»; з виставками сучасного мистецтва; ■ відвідати: концерти класичної музики та хорового співу; ■ скористатися: послугами по мистецтвознавчій експертизі творів; літературою з питань мистецтва відомчої бібліотеки музею. Вихідний день: понеділок. Години роботи: з 10:00 до 17:00 год. Адреса: Адреса музею: майдан Шептицького, 8, тел.: (03422) 4-40-38,факс: (0342) 51-13-68, а/с 220 e-mail: museum_ if@inbox.ru Опис:
Поделиться…

Музей "Герої Дніпра"

 

Музей "Герої Дніпра" Адреса: вул. Національної Гвардії, 14д, м. Івано-Франківськ, 76014, тел.:(03422) 2-47-59 Опис: Музей був відкритий 2 серпня 1966 року, як музей бойової слави сформованої на початку серпня 1941 року в районі м. Ніжина 38-ї загальновійськової армії, доля якої нерозривно пов'язана з Україною (пройшла з боями територією 12 областей, брала участь у звільненні від німецько-фашистських загарбників Прикарпаття). В складі її частин і з'єднань довелось воювати і тисячам жителів нашого краю, багато з них склали голови на дорогах війни. 15 лютого 1984 року колегія Міністерства культури України присвоїла йому звання "народний", а 9 травня 1984 року його було названо "Герої Дніпра" на відзнаку однієї з найяскравіших сторінок бойового літопису 38-ї армії – подвигу її бійців і командирів під час форсування Дніпра і визволення столиці України м. Києва. Експозиція музею займає 640 м2 , а експонатний фонд нараховує більше 4 тис. одиниць. На стендах, подіумах, у вітринах розміщено тисячі експонатів періоду ІІ світової війни: Бойові Знамена частин (до речі, дві з них – 226-та Глухівсько-Київська Червонопрапорна та 70-та гвардійська Глухівська шести орденоносна стрілецькі дивізії приймали безпосередню участь у звільненні Прикарпаття), зброя, нагороди, особисті речі, документи, фотографії, листи з фронту, предмети спорядження і побуту бійців і командирів. Значну частину експозиції займають зразки стрілецької та артилерійської зброї, за допомогою якої кувалася перемога над ворогом.

Привертають увагу відвідувачів також виставлені в експозиції численні оригінали газет, листівок. Вже на початку експозиції, в одній з вітрин – газети перших воєнних днів. В одній з них повідомлення Радянського інформбюро про героїчний подвиг воїнів зенітної батареї лейтенанта Олексія Муравйова, які збили на підступах до тогочасного Станіслава в перші хвилини війни два ворожі бомбардувальники, а на протязі наступних семи днів – ще п'ять. Тут також розповідь про героїзм бійців-прикордонників окремої Коломийської комендатури під командуванням майора Р.І.Філіпова, які першими зустріли ворога на Прикарпатській землі, про льотчика молодшого лейтенанта Леоніда Бутеліна, який таранив в небі над Галичем німецький літак. Особливе місце в експозиції займає діорама "Подвиг на Дніпрі". За допомогою спеціальної електронної апаратури вона розповідає про форсування річки у вересні і визволення Києва у листопаді 1943 року. Її мальовниче полотно площею 68м2 створили Заслужений художник РСФСР Костянтин Лебедєв і Заслужений художник України, житель нашого міста Микола Вареня. Площа предметного плану становить 38м2. Відвідувачі перед тим, як увійти до демонстраційного залу, проходять через "Землянку" – копію тої, що була споруджена на березі Дніпра саперами, звідки командуючий 38-ою армією генерал-полковник К.С.Москаленко віддавав накази військам про визволення Києва. Рада музею, його творчий колектив постійно працюють над удосконаленням експозиції. Привертає увагу розділ про уродженців Івано-Франківщини, які склали голови в боях з фашизмом у складі частин і з'єднань 38-ї армії. В ході пошуку зібрано і систематизовано відомості про долю 1530 краян. Чимало уваги приділяється експозиції, яка розповідає про сучасні Збройні Сили України, адже частими відвідувачами музею є майбутні захисники Вітчизни, їхні батьки і рідні. Другою причиною такої підвищеної уваги є труднощі з викладанням допризовної підготовки в навчальних закладах через відсутність матеріальної бази. Тому в музеї з цією метою створено і обладнано всім необхідним окремий розділ який ефективно використовується: тут учні шкіл та інших навчальних закладів мають змогу ознайомитися із зразками сучасної стрілецької зброї, засобами зв'язку, інженерними та артилерійськими боєприпасами. Все в цьому розділі доповнене змістовними текстовими анотаціями, багатим ілюстрованим матеріалом. До речі, для школярів і студентів екскурсії в музеї проводяться в зручний для них час, а викладачі завжди відзначають змістовність і доступність подачі матеріалу для різних вікових категорій крім того до цієї роботи залучаються ветерани різних родів військ. При необхідності бажаючі також можуть отримати тут кваліфіковану консультацію з питань пошукової, військово-патріотичної роботи, історії ІІ світової війни, а також з ряду інших питань пов'язаних з військовою історією.
Поделиться…

Корпоративний музей ВАТ "Прикарпаттяобленерго"

 

 

Музей електрифікації Прикарпаття Адреса: вул. Індустріальна, 34, м. Івано-Франківськ тел.: (0342) 59-42-64 e-mail: proe@oe.if.ua Опис: Музей історії електрифікації Прикарпаття було відкрито в Івано-Франківську у серпні 2010 року у рамках відзначення 80-річчя з часу заснування ВАТ «Прикарпаттяобленерго». Адже саме 16 серпня 1930 року розпочала свою роботу попередниця підприємства Станиславівська електростанція.

Музей розташувався у новому адмінкорпусі за тією ж адресою, де колись функціонувала міська електрівня (сучасна вулиця Індустріальна, 34). Корпоративний музей створено з метою дослідження історії підприємства, збереження цінних експонатів та утвердження високого іміджу ВАТ «Прикарпаттяобленерго» через просвітницьку роботу. Експозиція музею поділяється на дві тематичні частини, що підкреслюється особливостями дизайну приміщення тощо. Одна частина, оформлена у стилі ретро, розкриває історію поширення електроенергії на Прикарпатті. Інша, виконана у новітньому стилі - розповідає про сучасні досягнення підприємства. У музеї зберігаються документи, фотографії, нагороди та інші відзнаки різних років, експонати раритетного та сучасного обладнання, які демонструють розвиток електроенергетики краю. Відвідувачі з першої ж миті перебування в музеї занурюються в особливу атмосферу минувшини. В першу чергу цьому сприяє великий макет залізничного вокзалу Івано-Франківська, де у 1897 році вперше було ввімкнено перше в місті електроосвітлення. Експозиція цієї частини розповідає також про інші електрифіковані будівлі міста початку ХІХ століття, перші електричні ліфти, вуличне освітлення та інші факти ранньої електрифікації Прикарпаття. У музеї можна побачити зразки побутових електричних приладів різних років минулого століття. Цікавою для відвідувачів є також експозиція, присвячена винахідникам у сфері електротехніки. А на виставці лічильників електроенергії можна простежити розвиток такої галузі електроенергетики, як виробництво лічильників. У колекції зібрані прилади, які виготовлені в різні часи у різних країнах Європи. Історію підприємства розкривають чотири стенди, що відтворюють основні події за період з 1930 до 2010 року – від налагодження роботи Станиславівської електростанції до часів корпоратизації та приватизації компанії, а також стенди про керівників підприємства та енергетичні династії. Для створення стендів і вітражів, вітрин та макетів використані найсучасніші матеріали і технології. По завершенні екскурсії кожен бажаючий може пройти своєрідний тест на великому моніторі з інтерактивною плівкою. Корпоративний музей – це не тільки осередок історичної спадщини, але й центр сучасного культурного життя компанії, який сприяє популяризації професії енергетика. На сайті компанії відкрито спеціальний розділ, у якому є панорамне зображення експозиції музею:http://www.oe.if.ua/panorama.php Замовити екскурсію можна за телефоном: (0342) 59-42-64.
Поделиться…

Літературний музей Прикарпаття

Адреса: вул. Б. Лепкого, 27 м. Івано-Франківськ тел.: (0432) 2-50-47 Опис: Музей заснований в 1986 році. Основні напрями діяльності: вивчення літературного краєзнавства і популяризація його серед відвідувачів музею. Літературний музей Прикарпаття налічує 40 тисяч експонатів. Робочі дні: вівторок – субота; Вихідні дні: неділя, понеділок Години роботи: з 10:00 до 17:30 год. Обід: з 13 до 14 год.

Поделиться…

Івано-Франківський історико-меморіальний музей Олекси Довбуша

 

 

Адреса: вул. Гетьмана Мазепи, 1, м. Івано-Франківськ, 76000 Опис: Вся експозиція музею побудована на матеріалах з приватної колекції невтомного дослідника антифеодального руху на Прикарпатті доктора історичних наук, професора, заслуженого діяча наук України Володимира Васильовича Грабовецького, який біля 45 років збирав матеріали, які були пов’язані з життям і діяльностю Олекси Довбуша. Олекса Довбуш глибоко, як ніхто інший, увійшов в усну народну творчість, надихнув до праці багатьох письменників, поетів, художників, композиторів, ще за життя він став легендою. На вітринах та стендах музею глядач ознайомиться з документами та науковими працями про опришківський рух на Прикарпатті, а також з художніми творами, присвяченими Олексі Довбушу. В експозиції виставлена пам’ятна бронзова медаль із барельєфним зображенням Олекси Довбуша. Один з найцінніших експонатів - топір Олекси Довбуша. Цю реліквію понад два століття свято зберігали Космачани – нащадки свідків загибелі Олекси, а також цінний експонат – рукопис літературного сценарію Любомира Дмитерка і Віктора Іванова до кінофільму „Олекса Довбуш”.

Поделиться…

Музей родинних професій

 

 

Адреса: вул. Київська, 6а, м. Івано-Франківськ, 76014 тел/факс: (03422) 3-11-94 Опис: Автор ідеї, а рівно ж і власник численних експонатів Заслужений журналіст України Роман Фабрика. Відомий далеко за межами Прикарпаття ветеран-репортер тривалий час виношував ідею відкриття такого музейного осередку. Нещодавно ідея стала реальністю.

У спеціально побудованому приміщенні знайшли свій притулок сотні інструментів, пристроїв, механізмів апаратів, численні атрибути багатьох професій, предмети побуту. Не один рік усе це реставрував Роман Михайлович, щоб зберегти ці реліквії для наступних поколінь не тільки його родини, але й для широкого загалу відвідувачів оригінального музею. Від усього, що представлено в експозиції, віє добрим українським духом, батьківським та материнським теплом. Дивишся на ці, здавалося б, буденні, давно знайомі речі та предмети, і наче бачиш засмаглі руки відомих і невідомих хліборобів, ткачів, столярів, шевців, столярів.Девіз музею від «Від плуга до комп’ютера». Музейна експозиція розповідає про 150 родинних професій за останні двісті років. Були в родині свої пасічники й архітектори, ковалі й лікарі, будівельники та геологи, шахтарі й музиканти, а ще агрономи, зоотехніки, вчителі, садоводи… І само-собою добрі ґазди, майстровиті люди, які уміли «з нічого зробити щось». У «Музеї родинних професій» представлено добротно відреставровані плуг і борону, старовинну прялку і керамічний посуд, художнє ткацтво ковальські інструменти. Режим роботи: без вихідних

Музей побуту та етнографії Західного регіону

 

 

Адреса: вул. Тролейбусна, 7, м. Івано-Франківськ, 76008 тел.: (0342) 58-38-61 Опис: Основний профіль музею: краєзнавчий. В музеї діють такі експозиції: з побуту та етнографії; культури та освіти. Фонди музею налічують понад 160 експонатів. Робочі дні: понеділок – п’ятниця; Вихідні дні: субота, неділя Години роботи: з 9:00 до 16:00 год. Обід: з 12:00 до 13:00 год.

Народний музей освіти Прикарпаття

 

 

Адреса: вул. Мазепи, 10, м. Івано-Франківськ, 76000 тел.:(0342) 50-56-62 Опис: Музей освіти Прикарпаття був створений у 1980 р. при Івано–Франківському державному педагогічному інституті ім. Василя Стефаника. Сотні експонатів, розміщених на експозиційній площі у 200 м. кв., показують шлях розвитку національної освіти в регіоні з часів Київської Русі до сьогодення.

Окремий розділ присвячений історії становлення і розвитку Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника від заснування у 1940 р. до найбільшого вищого навчального закладу Івано-Франківщини. Значна частина експонатів є оригінальна, а деякі – унікальними. Тут побувало близько 150 тис. відвідувачів, проведено майже понад 7 тис. екскурсій, організовано майже 100 тематичних виставок.Музей надає методичну допомогу у створенні громадських і шкільних музеїв, консультує викладачів університету, вчителів, студентів та учнів з питань розвитку освіти на Прикарпатті, проводить широку пошукову, науково-дослідницьку та популяризаторську діяльність. На його базі ведуть наукову роботу викладачі, студенти Прикарпаття, та інших областей України, проводяться наукові конференції і семінари, заняття студентів університету з історичного краєзнавства та музеєзнавства. У 1983 р. Музею освіти Прикарпаття було присвоєне звання «народного». Експозиція музею складається з трьох розділів: «Освіта на Прикарпатті з часів Київської Русі до 1939 р.»; «Школа та освіта на Прикарпатті в період 1939-2007 рр.»; «Історія становлення Прикарпатського національного університету імені В. Стефаника». Робочі дні: понеділок – п’ятниця, Вихідні дні: субота, неділя. Години роботи: з 8:30 до 16:30 год.

Івано-Франківський краєзнавчий музей

 

 

Адреса: вул. Галицька, 4а, м. Івано-Франківськ, 76018 тел.: (0342) 75-00-26 факс: (0342) 75-23-44 e-mail: ІFKM@mail.ru Опис:

Відкриття Івано-Франківського краєзнавчого музею відбулося 01.05.1940 р. Тоді музей знаходився в будинку по вул. Галицькій, 7. Тут працювали відділи: історичний, природничий, народної творчості та книгозбірня. Музейні фонди налічували 15500 одиниць збереження, куди ввійшли збірки Покутського музею, музею Гуцульщини в Жаб’є та окремі приватні колекції. В роки ІІ Світової війни значна частина музейних збірок були евакуйовані на схід і назад не повернулися. Протягом 1941–1944 рр. частина музейних збірок, яка залишилася, була пограбована. 01.08.1944 р. музей відновив свою роботу. У 1959 р. після капітального ремонту міської ратуші тут була відкрита нова музейна експозиція. Сьогодні музей є визначним науковим культурно-освітнім закладом Прикарпаття. Працюють експозиційні відділи: природи; історії; народного мистецтва; археології. Відділ природи знайомить з біотичним різноманіття Прикарпаття. Окрасою відділу історії є колекція археологічних пам’яток доби Київської Русі і Галицько-Волинської держави. Надзвичайно цікаві знахідки з розкопок Княжого Галича. В експозиції представлена багата колекція зброї та стародруків. У відділі народного мистецтва експонуються речі народного побуту, одягу. вироби декоративно-ужиткового мистецтва. В експозиції музею також представлені ікони ХVII-XIX ст. Важливе місце в роботі краєзнавчого музею займає збиральницька робота. Сьогодні фонди музею налічують понад 120 тисяч одиниць, що стали базою побудови нової експозиції та стаціонарних виставок. Щороку музей відвідує близько 140 тисяч осіб, проводиться понад двох тисяч екскурсій, організовується близько 40 виставок. Щороку музей організовує археологічні експедиції, проводить наукові конференції, випускає «Наукові записки» та іншу літературу. Здійснює методичне керівництво громадськими музеями.На правах відділів працюють: літературно-меморіальний музей Івана Франка (створений 1953 р.) в с. Криворівня Верховинського району; музей М. Грушевського в с. Криворівня Верховинського району (створений у 2002 р.); хата-гражда П. Харук в с. Криворівня (заснована в 1978 р.); літературно-меморіальний музей Леся Мартовича в його рідному селі Торговиці Городенківського району (відкритий у 1971 р.); літературний музей Прикарпаття в Івано-Франківську (заснований в 1986 р.), що розкриває розвиток письменництва в нашому краї з ХV ст. до сучасних днів; історико-краєзнавчий музей в смт Солотвин Богородчанського району (створений у 2001 р.) на базі громадського історико-краєзнавчого музею ім. О. Федака; історико-краєзнавчий музей О. Довбуша в смт. Печеніжин Коломийського району (створений в 2004 р.); історико-краєзнавчий музей «Гуцульщина» в смт. Верховина. Робочі дні: всі крім понеділка Години роботи: 8:30 до 17:30 год.